Soğuk Oda Montaj

SOĞUK ODA MONTAJ

          Soğuk Oda Montaj Belirli nokta veya noktalardan gelen Soğuk Zincir ürünlerin teslim alınıp,  Soğuk Oda da belirli bir süre korunup, belirli nokta veya noktalara gönderilmek üzere saklanması için kullanılan odalardır. Soğuk Oda Montaj özel anlamı ile gıda maddelerinin normal şartlarda saklanabilir,  Sürelerinden daha uzun süre saklanabilmesi için ihtiyaca uygun şartlarda soğutulan ve nem durumu kontrol edilen, dış atmosferden ısı ve nem kazancına karşı yalıtılmış mahaller olarak tanımlanabilir. Soğuk oda deposu için bütün dünya literatürlerinin mutabık kaldığı 4 ana unsur vardır.

  1. • İzolasyonu
  2. • İhtiyaca Göre Yeterli Hacim
  3. Saklanacak Ürüne Uygun Depo
  4. • Uygun Soğutma Sistemi

Soğuk oda Montaj İzolasyonu

Soğuk Oda Montaj da Etkin bir izolasyon yapılmazsa, işletme maliyetleri artacağı gibi soğuk zincirde oluşacak kırılma, yani herhangi bir aşamada meydana gelebilecek düşük performans, yüzünden zararlı bakteri ve küf mantarı oluşumuna neden olur.

bu nedenle bakteriler insan sağlığında ciddi sorunlara yol açabilir. Ürünler üzerinde ısı farklılığından oluşan kötü huylu bakteriler ürünlerin lezzetinin de bozulmasına neden olurlar. Lezzetin bozulmaya başlaması soğuk zincirin kırılması ve bundan dolayı kalitesini yüksek tutarak ürettiğiniz, taşıdığınız, depoladığınız ve tükettiğiniz ürünlerin tazeliğini ve besin değerini düşürür.

Soğuk oda’nın Yüksek izolasyon değeri olan Poliüretan sandviç panellerin kullanılması, doğru kalınlıkta bir yalıtım ile güvenilir bir çözüm olacaktır.

İhtiyaca Göre Yeterli Hacim

Özellikle saklanacak ürünlerin bir arada birbirlerini etkilemeyen ürünler olmasına dikkat edilir. Oda içinde iyi bir hava sirkülasyonu olması için raf kullanarak yükleme tercih edilmelidir. Palet ile yükleme halinde, duvarlardan en az 15 cm ve palet aralarında en az 10 cm boşluk bırakılacak şekilde olmalıdır. Koyulacak ürüne göre Soğuk oda’nın büyüklüğü hesaplanmalıdır.

Saklanacak Ürüne Uygun Depo

Soğuk odaların veya soğuk hava depoların bu tür odaların temel amacı doğrudan ürünü muhafaza etmektir. Böylelikle ürünün raf ömrü ve ticari değeri korunabilmektedir. Gıda depoları özelliklerine işlenmiş, işlenmemiş ürün grubuna göre çok çeşitli sınıflarda bulunmaktadır. Tüm gıda maddelerinin yanı sıra kimyasal, medikal ürünlerin uygun koşullarda saklanabilmesi, panellerle kurulan soğuk odalarla mümkün olabilmektedir. modüler depolar, grossmarket, hipermarket, süpermarketlerde kullanılan muhafaza depoları, her türlü otel, restoran, yurt ve konaklama tesisleri, süt, süt mamulleri işleme ve muhafaza tesisleri, et ve et ürünleri işleme ve muhafaza tesisleri, sebze, meyve ve her türlü gıda maddeleri işleme tesisleri, sanayi tipi soğutma, saklama ve donmuş muhafaza sistemleri, laboratuar ve hastaneler, deniz mahsulleri muhafaza ve işleme tesisleri, dondurma ve dondurulmuş gıda maddeleri işleme tesisleri, pastane, unlu mamul üretim tesis ve işletmeleri, çikolata, yağ ilaç, tıbbi malzeme depolama ve muhafaza tesislerinde kullanılmaktadır.

Soğuk Oda Montaj
Soğuk Oda Montaj
Soğuk oda ve soğuk hava deposu
Soğuk Oda Montaj yiyeceklerin depolama ömrünü uzatmak, sıcaklığını düşürmek amacıyla kurulan, duvarları ve çatısı genellikle sac arası poliüretan köpük dolgulu panellerden oluşan depolardır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.